Cycing NSW

Cycling New South Wales
About Us Admin Join a club Find a club DGV Coaching & Dev. Commissions Santos NWT Event Calendars Event Entry News Technical
 

facebook

twitter


 
   

 

 

 

 
 

 

NSW Cyclist of the Year - Honour Roll

NSW CYCLIST OF THE YEAR - HONOUR ROLL
MEN U23 MEN U/19 MEN U/17 MEN U/15 MEN JNR U/13 BOYS JNR U/11 MASTERS 1 MASTERS 2 MASTERS 3
1961     IAN CHAPMAN
1962  BRIAN DREW
1963  DICK PARIS KEITH BANNON
1964   DICK PARIS BRIAN HOUGH PETER PRENTICE
1965  COL GOLDIE KEVEN DENHAM DAVID POTTS GARY DAWSON
1966  DICK PARIS DON BLACKMAN TERRY DENHAM RIK EAGLES
1967  COL GOLDIE ROBERT BATES BRIAN CHAPMAN PETER DAWSON
1968  DICK PARIS TERRY DENHAM RIK EAGLES GREG COLEMAN
1969  DAVE WATSON GREG BARNES WARREN TREVOR GREG WILLIAMS
1970  DAVE WATSON ROBERT HADLEY GARY SUTTON M CHAPMAN
1971  DICK PARIS DAVID WILLMOTT KEVIN NICHOLS ALAN BROOKS
1972  MIKE THEW GREG WILLIAMS MICHAEL MARTIN PAUL BRADLEY
1973  ALAN SPOKES MICHAEL MARTIN ALAN BROOKS GRAHAM SEERS WARREN SHEPHERD
1974  DICK PARIS DAVID HAYNES L.PAGE/J.BOURKE MARK BROOKS JEFFREY BEER
1975  GARY SUTTON LEN PAGE JOHN VENTURINI WARREN SHEPHERD JEFFREY BEER
1976  GARY SUTTON CHRIS LOGAN CHRIS WILSON JEFFREY BEER JOHN CLISSOLD
1977  GARY SUTTON CHRIS WILSON PAUL McGURGAN JOHN CLISSOLD GEOFFREY WILSON
1978  GARY SUTTON CHRIS WILSON JEFFREY BEER JOHN CLISSOLD B.SMEDLEY/K.CORBY
1979  GARY SUTTON CHRIS WILSON TREVOR HALL JOE LETTL PAUL HAYNES
1980   GARY SUTTON ROBERT BALMER PETER BUNDY BRIAN SMEDLEY STEPHEN McGLEDE
1981  GARY SUTTON DAVID WHETTERS MARK JOHNSON DAVID SPESSOTT CHRIS UNICOMB BARRY GODKIN
1982 KEVIN NICHOLS PETER BUNDY BRIAN SMEDLEY MARK ELLIOTT GREG McFARLANE DICK PARIS MERV McDONALD
1983  CHRIS WILSON EDDIE SALAS ROBERT BIRD CHRIS UNICOMB DEON WILKES DON BLACKMAN MERV McDONALD
1984  EDDIE SALAS SCOTT SUNDERLAND STEPHEN McGLEDE PETER COULSON ANDREW WILCHER DON BLACKMAN MERV McDONALD
1985  MARTIN VINNICOMBE DAVID SPESSOTT STEPHEN McGLEDE DEON WILKES RAY TAYLOR MARTY DOWN MERV BRITTEN
1986  MARTIN VINNICOMBE STEPHEN McGLEDE CLINT CLARKE ASHLEY MALCOLM RODNEY McGEE ROD PRICE MERV BRITTEN
1987    MARTIN VINNICOMBE STEPHEN McGLEDE DAVID BINK AARON WISEMAN MURRAY COXON ROD PRICE MERV BRITTEN
1988  EDDIE SALAS MARK KINGSLAND AARON WISEMAN TRENT ASIMUS STEVEN SHEIL JEFF SMITH JOHN BEATTY FRITZ HACKNER
1989  CLAYTON STEVENSON SIMON CALDER AARON WISEMAN M.COXON/S.KERSTEN JOSHUA KERSTEN DENNIS FITZGERALD EDDIE PEARCE BARRY ROBINS
1990  STEPHEN McGLEDE SIMON KERSTEN RODNEY McGEE STEVEN SHEIL BRENT DAWSON BRIAN GARDNER TOM WILLS MERV McDONALD
1991  STEPHEN McGLEDE S.KERSTEN/R.MCGEE STEVEN SHEIL J.KERSTEN/B.DAWSON MICHAEL ROGERS ROBERT HADLEY TOM WILLS FRITZ HACKNER
1992  MICHAEL AISBITT RODNEY MCGEE D.ROGERS/B.MCGEE BRENT DAWSON BEN KERSTEN GREG BARNES ROD PRICE DENIS BLUNDEN
MASTERS 1/2 MASTERS 3/4 MASTERS 5+
1993  RODNEY McGEE BRADLEY McGEE BRENT DAWSON BEN BROOKS BEN KERSTEN DAVID WILLMOTT BILL COLLINS DENIS BLUNDEN
1994  EDDIE SALAS BRADLEY McGEE BRENT DAWSON SHANE MENZ DAMIEN RAE H. HAUSSLER ROBERT HADLEY BOB HAMPSHIRE DENIS BLUNDEN
1995  BRADLEY McGEE JOSHUA KERSTEN BEN BROOKS BEN KERSTEN HEINRICH HAUSSLER BEN FRASER RUSSELL DAVIS
1995 DOMINIC LOPEZ TIM FRASER CHRIS EVANS MASTERS 1 MASTERS 2 MASTERS 3 MASTERS 4
1995 DAVID WELLS ROBERT HADLEY BOB HAMPSHIRE BILL COLLINS
1996  B.MCGEE/N.GATES BRENT DAWSON DOUGLAS HUNT KEIREN CAMERON H.HAUSSLER/P.FALLA L.DAY/M.FALLA GEOFF HARDING ROBERT HADLEY BOB HAMPSHIRE
1996 GEOFF STOKER KIM PARSLOW GLEN ION
1997  JONATHON HALL GRAEME BROWN BEN KERSTEN SIMON HOLCOMBE CHRIS PASCOE S.O'DEA/A.FULLER GEOFF STOKER KEVIN YOUNG NONE AWARDED
1998    JOSHUA KERSTEN BEN KERSTEN MARK RENSHAW MATTHEW FARMER PHILLIP STOKES TRENT ASIMUS G.STOKER/R.UPTON KEVIN YOUNG ROBERT HADLEY JEFF SMITH
1999  EDDIE SALAS BEN KERSTEN NATHAN KELLY ANDREW TAYLOR ANTHONY FULLER SEAN DUNN G.STOKER/L.VIGNES PERRY HUGHES KEVIN YOUNG DENIS FAHEY
2000  SEAN EADIE MARK RENSHAW MATTHEW FARMER CAMERON HOPE GREGORY BEER THOMAS PALMER GEOFF STOKER ROBERT UPTON KEVIN YOUNG JEFF SMITH
2001  MARK RENSHAW CHRIS SUTTON ANDREW TAYLOR TYLER McLAUGHLAN NICHOLAS SPRATT MEGAN DUNN PETER BARNARD GEOFF STOKER DAVID WILLMOTT ROBERT HAMPSHIRE
2001    PETER MILOSTIC
2002  BRADLEY McGEE MARK RENSHAW CHRIS SUTTON JOSHUA WALL GREGORY BEER THOMAS PALMER CULLUM WALKER GRANT LAW GEOFF STOKER DAVID WILLMOTT CHRIS WHITE
2002 PHILLIP ARIAS
2003  PETER MILOSTIC JORGE LIBONATTI CHRIS PASCOE ANTHONY BENNETT ANGUS MORTON ALEX CARVER PHILLIP ARIAS DAVID SHORT PETER BARNARD JAMES GRAY
2003  BEN KERSTEN
2004   PETER MILOSTIC CHRIS SUTTON JOSHUA WALL GREGORY BEER LUKE DAVIDSON ANGUS TOBIN TIRIAN MCMANUS DAVID SHORT LAURENT VIGNES WARREN BENNETT
2004  BEN KERSTEN MASTERS 9
2005  BEN KERSTEN CHRIS PASCOE JACKSON LEIGH  TIM GUY SCOTT LAW JACKSON LAW MICHAEL DOCKER CLIVE LAING MICHAEL O'BRIEN PETER BARNARD STEVE DARRACOTT
RATHBONE ANGUS MORTON
NSW CYCLISTS OF THE YEAR - HONOUR ROLL
YEAR MASTERS 5 MASTERS 6 MASTERS 7 MASTERS 8 WOMEN U/19 WOMEN U/17 WOMEN U/15 WOMEN U/13 GIRLS U/11'S MAST. WOMEN
1980 VICKI CARNE
1981 VICKI CARNE
1982 SIAN MULHOLLAND
1983 JULIE SPEIGHT
1984 JULIE SPEIGHT
1985 JULIE SPEIGHT
1986 JULIE SPEIGHT
1987 DEBBIE KINEAR
1988 JULIE SPEIGHT
1989 M.SHAW/AM.COLLIS
1990 VICKI CARNE
1991 KATHLEEN SHANNON
1992 JULIE SPEIGHT NAOMI BRIDGEWATER
1993 A. M.COLLIS/C.TWOMEY KATRINA MILLER
1994 LUCY TYLER NAOMI BRIDGEWATER
1995  GARY TEAGUE BARRY THEW CHARLOTTE PORDHAM   SIMONE BERNOTH   NATALIE BATES KATHERINE BATES
1995 PATRICIA COXON ROCHELLE GILMORE
1996  GARY TEAGUE BRIAN HARDING FELICITY MYERS JULIA WILSON R.GILMORE KATHERINE BATES
1996 CHARLOTTE WHITE
1997   KEITH OLIVER BRIAN HARDING JULIA WILSON PATRICIA COXON ROCHELLE GILMORE KYLIE HATTENFELS
1998  DAVID HOFFMANN ALBAN McGUINNESS M.HEMSLEY/F.MYERS N.BATES/R.GILMORE KATHERINE BATES MICHELLE FEARNE
1999  KEITH OLIVER MARK NICHOLLS E.JAMES/T.RYAN ROCHELLE GILMORE KATIE BROWN KATE NICHOLS
2000  KEITH OLIVER GARY TEAGUE ROCHELLE GILMORE KATHERINE BATES MICHELLE FEARNE JACLYN  KEJDA REBECCA HESFORD KERRIE CRISP
2001  KEVIN DONOVAN KEITH OLIVER KATHERINE BATES ZOE SOUTHWELL KATE NICHOLS JACLYN  KEJDA NETASHA PEARSE KERRIE CRISP
2002  JEFF SMITH DAVID SOUTH MAURICE HAGER BARRY THEW ROCHELLE GILMORE/ REBECCA BORGO BRITANY ORR ANGELA JONES NETASHA PEARSE NOT AWARDED
2002 KATHERINE BATES
2003 CHRIS WHITE JEFF SMITH EDDIE PEARCE ALBAN McGUINESS LEONIE AISBETT REBECCA BORGO AMANDA SPRATT NETASHA PEARSE MEGAN DUNN NOT AWARDED TANYA BOSCH
2003 DEENA MAREE FAULKNER NOT AWARDED
2004  DAVID WILLMOTT JEFF SMITH KEITH OLIVER MARK NICHOLLS REBECCA ELLIS SKYE-LEE ARMSTRONG JESSICA HUME MEGAN DUNN KEISHA NORTHEY TIRIAN McMANUS PENELOPE ROWBOTTOM
2005  DAVID WILLMOTT JEFF SMITH & ROSS HODGSON KEITH OLIVER TONY WHITESIDE KATHERINE BATES SKYE-LEE ARMSTRONG NETASHA PEARSE MEGAN DUNN LEAH GUILLAN
YEAR  WOMEN MASTERS 1 WOMEN MASTERS 2 WOMEN MASTERS 3 WOMEN MASTERS 4 WOMEN MASTERS 5 U/9'S
2002  SALLY THOMPSON RAYE TAYLOR SANDRA BEAUMONT RHONDA CRAIGIE not awarded NOT AWARDED
2003  NOT AWARDED NOT AWARDED NOT AWARDED NOT AWARDED not awarded NOT AWARDED
2004  NOT AWARDED NOT AWARDED NOT AWARDED NOT AWARDED not awarded SAM O'BRIEN
2005 SALLY WATTS ANNA MURRAY TANYA BOSCH SANDRA BEAUMONT BONNIE GRANT
"BILL YOUNG TROPHY"
ROADMAN / ROADWOMAN OF THE YEAR HONOUR ROLL
YEAR  ELITE MEN CLUB WOMEN CLUB UNDER 23 MEN CLUB
1984  EDDIE SALAS CABRAMATTA
1985  GRAHAM SEERS ST GEORGE
1986  ANDREW ROBINSON HILLS WHEELERS
1987  ANDREW LOGAN ST GEORGE
1988  EDDIE SALAS ALEX FULCHER C'VANS
1989  GRANT FRASER CENTRAL COAST
1990  ROBERT McLACHLAN CANBERRA JACKSON PASCOE JUNIOR MEMORIAL TROPHY
1991  ROBERT BALMER SKIPPER AUSTRALIA JAMES ENGLISH WAGGA WAGGA
1992  PETER CLAYTON BANKSTOWN
1993  DAVID PERRY EASTERN SUBURBS
1994  EDDIE SALAS PENRITH PANTHERS CHRISTINE TWOMEY ILLAWARRA
1995  EDDIE SALAS PENRITH PANTHERS CHARLOTTE PORDHAM SYDNEY
1996  BART HICKSON CARAVELLO CHARLOTTE WHITE SYDNEY
1997  PETER MILOSTIC PENRITH PANTHERS JULIA WILSON PARRAMATTA
1998  EDDIE SALAS PENRITH PANTHERS MARGARET HEMSLEY HUNTER DISTRICTS
1999    PETER MILOSTIC PENRITH PANTHERS FELICTY MYERS SUTHERLAND
2000  HENK VAASSEN SUTHERLAND  NATALIE BATES PARRAMATTA
2001  PETER MILOSTIC PENRITH PANTHERS OLIVIA GOLLAN KOORAGANG
2002  PHILLIP THUAUX CENTRAL COAST NATALIE BATES PARRAMATTA
2003  PETER MILOSTIC PENRITH PANTHERS JESSICA RIDDER BATHURST
2004  PETER MILOSTIC PENRITH PANTHERS LAURA BORTOLOZZI ST. GEORGE CHRIS SUTTON ST. GEORGE
2005  KLAYTEN SMITH CLARENCE ST CYCLERY LEONIE AISBETT ILLAWARRA BRENDAN JONES PARRAMATTA
Home | Print | Privacy

© 2014 Cycling New South Wales. All rights reserved.

Website by BViT